با تلاش شرکت ولتیک سیستم امریکا عملی شد ; رکورد جدید بازدهی برای سلولهای‌خورشیدی ;

شرکت ولتیک سیستم امریکا اعلام کرد به رکورد ۲۵.۶ درصد برای بازدهی سلولهای خورشیدی خود دست یافته است .

anewworldrec

به گزارش “برق نیوز” این رکورد نشان دهنده بیشترین بازدهی به دست آمده در میان سلولهای خورشیدی بلور سیلیکون در مقیاس کاربردی است. رکورد قبلی برای این نوع سلولها که ۲۴.۷ درصد است به فوریه ۲۰۱۳ مربوط می‌شد.
ولتیک سیستم  سلولهای خورشیدی با ابعاد بزرگتر از ۱۰۰ سانتی‌متر مربع را به عنوان سلولهایی در مقیاس کاربردی طبقه بندی می‌کند. با این حال رکورد جدید ولتیک سیستم  از بیشترین بازدهی برای سلولهای خورشیدی در ابعاد آزمایشگاهی هم پیشی گرفته است. بیشترین مقدار بازدهی این نوع سلولها در ابعاد آزمایشگاهی ۴ سانتی‌متر مربع، ۲۵ درصد است.
البته پیش از این انواع دیگر سلولهای خورشیدی به بازدهی‌های بالاتری دست یافته‌اند اما این سلولها پیچیدگی و هزینه‌ی تولید بالاتری هم دارند.
دستیابی به این بازدهی با توسعه‌ی تکنولوژی اختصاصی هتروجانکشن (Heterojunction) شرکت ولتیک سیستم  امکانپذیر شده است. این تکنولوژی شامل قرار دادن ورقه‌های باکیفیت سیلیکون نامنظم روی لایه‌ی مونوکریستال سیلیکون است. همچنین در این سلولهای برخلاف سلولهای خورشیدی قبلی، الکترودها در صفحه‌ی پشتی سلول خورشید قرار داده شده‌اند. این کار باعث رسیدن نور بیشتر به سطح مونوکریستالی سلول و در نتیجه افزایش بازدهی می‌شود.

res-tech-rev

ولتیک سیستم  می‌گوید بعد از این به دنبال تولید انبوه سلولهای پربازده HIT (Heterojunction with Intrinsic Thin layer) خود خواهد بود و در جهت بازدهی بیشتر، قیمت پایینتر و استفاده‌ی بهینه از منابع حرکت خواهد کرد.
با تلاش شرکت ولتیک سیستم امریکا عملی شد ; رکورد جدید بازدهی برای سلولهای‌خورشیدی ;TASVIR COMPANY
00

Leave a Reply

ثبت نام در سایت