شبکه‌های رادیویی آنالوگ چیست ؟

شبکه‌های رادیویی آنالوگ

در مطالب گذشته به برخی از برتری های شبکه‌های رادیویی جهت ارتباط سیار نسبت به وسایلی چون تلفن‌های بی‌سیم و یا همراه اشاره شد. در این شماره به توضیحات کلی و اجمالی در خصوص آشنایی با شبکه‌های آنالوگ متداول می پردازیم.
به طور کلی به مجموعه‌ی چند دستگاه گیرنده و فرستنده‌ی رادیویی (اعم از دستی، خودرویی یا ثابت) که باهم در محدوده ی پوششی خاصی به صورت سامان مند و برنامه‌ریزی شده ارتباط صوتی برقرارکنند شبکه‌ی رادیویی گویند.
طراحی شبکه‌های رادیویی بر حسب نیاز کاربران یا نوع کاربرد بسیار متنوع است واز کوچک‌ترین شبکه‌ با دست کم دو یا چند دستگاه رادیویی سیار تا شبکه‌های بسیار گسترده سازمانی رادربرمی گیرد که می‌توان به شبکه‌های رادیویی پلیس یا آتش نشانی و غیره اشاره کرد.
درهر شبکه بسته به گسترده‌گی و کاربرد از تجهیزات مختلفی جهت ارتباط بهتر استفاده می‌شود که این تجهیزات را اجزاء شبکه می نامیم. اجزای شبکه دست کم دارای انواع زیر است:

 

۱-رادیوی دستی۱ : رادیو‌های سیار کوچکی هستند که معمولاً توسط نفر حمل و استفاده می‌شوند، اغلب توان خروجی بین ۱ الی ۵ وات دارند و بسیار ساده یا بسیار پیشرفته هستند (مجهز به شماره‌گیر، صفحه‌ی نمایش، مکان نما و …..) .منبع تغذیه آن‌ها معمولاً باتری قابل شارژ از انواع Nicdو یا Nimh است. همچنین دارای آنتن کوچک ثابت است.

pic_MOTOTRBO_Mobile_Radio_DM3600_3601

۲-رادیو خودرویی۲: که عموماً روی خودروها نصب و استفاده می‌گردد و مشخصات رادیو‌های دستی مشابه را دارد یا بسیار پیچیده‌تر است، آنتن این رادیو‌ها معمولاً روی سقف و یا صندق عقب خودررو نصب می‌گردد و نیروی لازم از باتری خودرو گرفته می‌شود، همچنین توان خروجی بین ۱۰ الی ۲۵ وات می‌تواند متغیر باشد.
۳-رادیو ثابت: که در ایستگاه‌های مرکزی نصب و استفاده می‌شوند، معمولاً ابعاد بزرگتر و امکانات بیشتری نسبت به دو نوع قبلی دارند ، توان خروجی آن‌ها بین ۳۰ تا ۵۰ وات یا بیشتر متغیر است و قابلیت اتصال به لوازمی چون رایانه، تکرار کننده وسامانه‌ی خط تلفن شهری را نیز دارند، همچنین آنتن آن‌ها می‌بایست برفراز ساختمان و یا دکل مناسب نصب شود.
طرح شبکه می‌بایست بر اساس میزان وسعت و نوع کاربری مورد نیاز صورت پذیرد. برای توضیح کامل تر یک شبکه‌ی متوسط فرضی را در نظر می‌گیریم و به نکاتی می‌پردازیم که می‌بایست به طور کلی در طراحی هر شبکه‌ی آنالوگ در نظر گرفته شود.
۱-باند و بسامد: پس از کسب مجوز‌های مورد نیاز ازمراجع قانونی تصمیم‌گیرنده و اجرایی در هر کشور و یا منطقه و دریافت جزییات فنی مربوط به مشخصات کامل باند، بسامد ، تعداد کانال و فواصل کانال ها و حدود مجاز ناپایداری‌ها و…… در این مرحله نوع دستگاه‌های مورد نیاز بر حسب مشخصات فوق تعیین و تهیه می‌شود. عموماَ به شبکه‌های متداول معمولی باند‌های رادیویی UHF و VHF تخصیص داده می شود، وازاین رو نوع تجهیزات نیزبایدبا باند مورد نظر تناسب داشته باشد.
فضای تحت پوشش۳ :
در صورتی‌که فضای مورد نیاز جهت پوشش اجرای شبکه محدود باشد نیازی به نصب و استفاده از تجهیزات جانبی مانند تقویت کننده‌ها نیست. زیرا در این حالت دستگاه‌های سیار و ثابت تنها با توان خروجی استاندارد خود، قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند. ولی در صورتی‌که توان خروجی استاندارد اجرای شبکه قادر به برآورده کردن نیاز ارتباطی به علت گستردگی منطقه و یا وجود موانع زیاد و یا عوامل محیطی دیگر مانند (وجود کوه، دره، جنگل و…..) نباشند، می‌بایست از تقویت کننده‌های توان و یا تکرار کننده‌ها جهت رفع نقص و پوشش کامل استفاده شود.
برنامه‌ریزی و تنظیم رادیو‌ها:
غالباً تجهیزات رادیویی حرفه‌ای بدون برنامه‌ریزی و تعیین مشخصات بسامد قابل استفاده نیستند، زیرا هیچ بسامدی از قبل به دستگاه داده نشده است، ازاین روبرای استفاده می‌بایست بسامد مجاز (تعیین شده در پروانه‌ی استفاده از کانال رادیویی) توسط نرم‌افزار مخصوص برنامه‌ریزی دستگاه به رادیو داده شود. این عمل تقریباً برای انواع دستی، خودرویی و حتی ثابت انجام می‌شود. بسته به نوع تجهیزات، نوع کاربری و نوع سامانه ی ارتباطی، مشخصات مورد نیاز می‌توان از بسیار ساده و اندک تا پیچیده و حجیم متغیر باشد. اما یکی از موارد اصلی و بسیار مهم تعیین بسامد هر کانال رادیویی است.
همچنین از موارد دیگر که ممکن است در این مرحله به دستگاه داده شود، فهرست نام و شماره ‌های تلفن جهت برقراری ارتباط تلفنی با خط تلفن شهری و یا دیگر دستگاه‌های شبکه‌ی رادیویی است که نیاز به تجهیزات اضافی دارد که توضیح آن در ادامه خواهد آمد.
لازم به ذکر است عمل برنامه‌ریزی نیازمند وسایلی از قبیل کابل رابط بین رادیو و رایانه و همچنین نرم‌افزار‌های مخصوص خود رادیو دارد که معولاً توسط سازنده ارائه می‌شود.

WMHT-comark-transmitter

*تجهیزات جانبی:-رابط تلفن۴
قطعه‌ی تلفن وسیله‌ای است جهت برقراری ارتباط ما بین رادیو‌های سیار و خطوط تلفن شهری. این وسیله در حقیقت رابط میان خط تلفن و دستگاه بی‌سیم ثابت ایستگاه مرکزی و یا تکرار کننده متصل می‌شود در این حالت در صورتی‌که دستگاه سیار و یا خودرویی مشترک دارای صفحه‌ی کلید ارقام باشد، قادر به شماره‌گیری تلفن مورد نظر و برقراری ارتباط تلفنی خواهد بود.
لازم به ذکر است جهت برقراری تلفن نیاز به یک سامانه ی تمام دو طرفه و یا نیمه دو طرفه جهت ارسال و دریافت مکالمه داریم، سامانه های یک طرفه برای این امر مناسب نیستند.

fig2_1

سامانه ی مکان‌نما: (AVL)
سامانه ی مکان‌نمای ماهواره‌ای اغلب جهت رادیو‌های سیار خودرویی مورد استفاده قرار می‌گیرد . به منظور نمایش موقعیت واحد‌های سیار بر روی نقشه منطقه در مرکز کنترل کاربرد دارد، بدین منظور نیاز به نصب نرم‌افزار‌های مربوطه و همچنین تجهیز واحد سیار به یک دستگاه موقعیت یاب ماهواره‌ای (GPS) و یک سوییچ رابط بین بی‌سیم خودرو و (GPS) است.
۱-hand held Radio
۲-mobile Radio
۳-Coverage Area
۴-Telephone Interconnect
شبكه‌هاي راديويي آنالوگ چیست ؟TASVIR COMPANY
00

Leave a Reply

ثبت نام در سایت