سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر

انرژی‌های تجدیدپذیرای کاهش مصرف انرژی در ایران

سرانه مصرف انرژی در ایران افزایش چشم‌گیری داشته است.

.

در ۳۸ سال گذشته مصرف سرانه‌ی انرژی در ایران در هر سال به طور متوسط ۵ درصد رشد داشته است. همزمان شاخص شدت انرژی از سال ۱۹۶۷ تا کنون به طور متوسط سالانه ۳ و چهار دهم درصد افزایش یافته است.
شدت انرژی، نسبت مصرف انرژی به درآمد ملی هر کشور است. در نتیجه هر چه مصرف انرژی نسبت به درآمد بالاتر باشد، شدت بیشتر و کارایی انرژی کمتر است.

Solar_Power

استفاده از وسایل برقی و لامپ‌های کم‌مصرف تأثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی دارد

مثلا اگر مصرف گرما، نسبت به مساحت یک آپارتمان پایین بیاید، شدت انرژی پایین‌آمده و کارایی بالا رفته است

تغییر ساختار اقتصادی و کاهش محصولات انرژی‌بر

شدت انرژی در ایران هرچند تقریبأ به اندازه‌ی شدت انرژی در دیگر کشورهای خاورمیانه، اما دوبرابر متوسط جهانی است.

تحقیقات نشان می‌دهد اگر تغییری جدی در الگوی مصرف ایران حاصل نشود، تقاضای کل انرژی اولیه تا سال ۲۰۳۰ میلادی به بیش از دو برابر میزان کنونی خواهد رسید

.

یک گام موثر در افزایش کارآیی انرژی، بهبود فناوری، تغییر ساختار اقتصادی و کاهش محصولات انرژی‌بر است. استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف، وسایل برقی پربازده، دولایه‌ای کردن پنجره‌ها و عایق‌بندی کردن خانه‌ها در این سناریو نقش مهمی را ایفا می‌کند.

«با تعویض و نوسازی وسایل خانه، مثلا استفاده از یخچال‌ها یا کولرهایی که مصرف انرژی‌شان به مراتب پایین‌تر است، یا لامپ‌هایی که مصرفشان ۲۰ درصد از لامپ‌های معمولی کمتر است، می‌شود مصرف برق را پایین آورد. همچنین در صنایع با استفاده از فناوری‌های جدید می‌توان مصرف برق را ۵۰ یا ۶۰ درصد در درازمدت کمتر کرد.»

دشت کویر ایران پتانسیل بالایی برای تأسیس نیروگاه‌های خورشیدی دارد

1635675419229332771

سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر

گام موثر دیگر تمرکز بر استفاده ‌از توان بالقوه انرژی‌های تجدیدپذیر ایران مانند باد، آب، زیست‌توده (بیوماس)، زمین‌گرمایی و انرژی خورشیدی است.  ایران می‌تواند سهم انرژ‌ی‌های تجدیدپذیر را تا سال ۲۰۳۰ تا ۱۶ درصد افزایش دهد.

حداکثر کارایی در استفاده از منابع فسیلی از جمله گاز و نفت برای تولید برق ۴۰ درصد است. با این حساب ۶۰ درصد انرژی در تولید برق به صورت گرما و غیره به هدر می‌رود. این در حالی است که استفاده از منابع تجدیدپذیر این پرت را ندارد.

انرژی برق تولید شده در نیروگاه‌های بادی بدون هدر رفتن منابع انرژی آماده بهر‌ه‌برداری است. درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۳۰ می‌تواند تا سقف ۱۹ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

ظرفیت کاهش آلاینده‌ها تا ۸۰ درصد

همزمان با گام‌های یاد شده که کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی را به همراه خواهند داشت، گازهای آلاینده‌ی هوا نیز کاهش خواهد یافت ومیزان آلودگی نسبت به ادامه‌ی وضع موجود کمتر خواهد شد

سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیرTASVIR COMPANY
00

Leave a Reply

ثبت نام در سایت