ساخت سلول خورشیدی با انرژی خورشید

محققان دانشگاه ارگان در تحقیق اخیر خود به شیوه‌ای برای استفاده مستقیم از نور خورشید برای ساخت سلولهای خورشیدی دست یافتند.

ResidentailSolarPanels

این شیوه‌ی جدید می‌تواند به کاهش هزینه‌ی انرژی خورشیدی و افزایش سرعت تولید سلولها کمک کند. این یافته همچنین می‌تواند باعث کاهش انتشار دی‌اکسید کربن در فرآیند ساخت سلولهای خورشیدی گردد.
در این شیوه میکرو راکتورهای جریان پیوسته برای تولید جوهرهای نانوذراتی به کار می‌روند که برای چاپ سلولهای خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شیوه‌های فعلی تولید که بیشتر براساس فرآیندهای دسته‌ای انجام می‌شوند بسیار پرهزینه و زمانبر هستند.
چی هونگ چنگ، استاد مهندسی شیمی دانشگاه ارگان می‌گوید: «سیستم ما می‌تواند مواد سلولهای خورشیدی را در چند دقیقه تولید کند در حالی که در فرآیندهای دیگر این کار ممکن است ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت زمان ببرد. این افزایش سرعت در فرآیندها می‌تواند هزینه را پایین بیاورد.»
در این کار تحقیقاتی، نور شبیه سازی شده خورشید روی میکرو راکتورها متمرکز شد تا آنها را به سرعت گرم کند. در عین حال برای حفظ کیفیت محصول نهایی دمای میکرو راکتورها به دقت کنترل شد. اگرچه این آزمایشها با نور مصنوعی انجام شد اما این فرآیند با تابش مستقیم خورشید هم می‌تواند انجام شود که هزینه‌ی آن به مراتب کمتر از شیوه‌های فعلی است.
نتایج این تحقیق که با حمایت بنیاد ملی علوم امریکا انجام شده است در نشریه‌ی «RSC Advances» چاپ شده است
ساخت سلول خورشیدی با انرژی خورشیدTASVIR COMPANY
00

Leave a Reply

ثبت نام در سایت