رادیوآماتور کیست؟

به موجب مقررات موجود در کشور، رادیوآماتوری نوعی ارتباط رادیوئی است که به منظور خودآموزی و تبادل اطلاعات علمی و عملی وبررسی‌های فنی ارتباطی، بین رادیوآماتورهای مجاز در دنیا، برقرار می‌گردد و رادیوآماتور کسی است که بخاطر علاقه به فن ارتباطات رادیوئی و بدون هیچ گونه نظر انتفاعی وسیاسی، با دریافت پروانه رادیوآماتوری از وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات نسبت به انجام آزمایشات رادیوئی به‌منظور پیشبرد فن رادیو و الکترونیک اقدام می‌نماید .
به لحاظ بکارگیری امواج رادیوئی توسط رادیوآماتورها، تمامی کشورها مقرراتی وضع نموده‌اند تا آماتورهای آن کشور قبل از اقدام به ارتباط رادیوئی آزمون‌های فنی لازم را گذرانده باشند. هدف از برگزاری پیش زمینه‌های فنی کافی برای طراحی، ساخت، نگهداری و بکارگیری تجهیزات خود را در حد بالاتر از استاندارد بدست آورده باشد تا موجب حداقل ریسک ایجاد اختلال رادیوئی در سایر سرویس‌ها گردد.
همین آموزشها وآزمونهای فنی است که رادیوآماتورها را تقریباً از تمامی بکارگیرندگان واقعی طیف فرکانس متمایز می‌سازد و در نتیجه شاهد گروه کثیری از جمعیت جهان در مشاغل فعالیت‌های مختلف هستیم که در کنار آن یک رادیوآماتور نیز محسوب می‌شوند، گروه‌های جوان دانشجویان و دانش‌آموزان، اساتید دانشگاه‌ها، متخصصین رشته‌های گوناگون، سیاستمداران و شاغلین حرفه‌های عمومی، بازنشستگان و از کارافتادگان و حتی معلولین را میتوان در زمره رادیوآماتورهای جهان یافت.
گاهی سطح مهارت علمی و فنی رادیوآماتورها موجب حیرت همگان می‌شود و از جمله میتوان به ساخت بیش از ۶۰ ماهواره رادیوآماتوری توسط رادیوآماتورهای جهان اشاره نمود که تعدادی از آنها هم اکنون نیز در حال سرویس‌دهی به رادیوآماتورهای جهان می‌باشند.
رادیوآماتورها از طرق گوناگونی با یکدیگر ارتباط برقرار مینمایند. این روشها عبارتند از:
۱-گفتگوی مستقیم، استفادهازعلائم مورس،امواج تلویزیونی وارسال دیتادر گفتگوی مستقیم شکل کار هنگامی که دریافت علائم رادیوئی خوب باشد، مانند مکالمات تلفن است با این تفاوت که در هر لحظه فقط یک طرف قادر به صحبت کردن است و طرف مقابل شنونده میباشد. تعداد بسیاری از رادیوآماتورها در سراسر جهان به زبان انگلیسی گفتگو میکنند لیکن البته بسیاری زبانهای دیگر نیز در این روش بکار گرفته می‌شوند.
۲– در ارتباطات رادیوئی با استفاده از علائم مورس تجهیزات مورد نیاز ساده‌تر بوده و موثرترین روش در برقراری ارتباطات رادیوئی در شرایط ضعیف بودن علائم رادیوئی است. یکی از مزایای بکارگیری علائم مورس اینست که در این روش علائم اختصاری استاندارد شده‌ای وجود دارد که موجب میشود حتی اگر زبان مشترکی بین دو طرفه مکالمه وجود نداشته باشد آنها بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند.
۳– ارتباط از طریق تلویزیون یعنی ارسال تصاویر نیز روش دیگری است که بعضاً مورد بهره‌برداری قرار میگیرد توضیح اینکه ارسال تصاویر تلویزیونی معمولاً در فواصل کوتاه انجام میشود. البته رادیوآماتورها روشی ایجاد کرده‌اند که به “جاروب آهسته تصاویر تلویزیونی” معروف است و به آنان این توان را می‌دهد که تصاویر مورد نظر خود را برای فواصل دور نیز ارسال نمایند که البته کیفیت اینگونه تصاویر ضعیف و حرکت تصویر بسیارکند است.

k2mit-1[1]

ایستگاه‌های رادیوآماتوری شامل مجموعهای ثابت یا متحرکی هستند از یک یا چند دستگاه فرستنده و گیرنده و اداوات جانبی مربوط به آن که پس از صدور پروانه مربوطه با مسئولیت یک رادیوآماتور تاسیس می‌گردند و بمنظور آزمایش و کسب تجربه و برقراری ارتباط با سایر رادیوآماتورهای مجاز مورد استفاده قرارمی‌گیرند.
آنتن‌ها در انواع و اقسام آن، دستگاه‌های اندازه‌گیری فرکانس‌های رادیوئی و قدرت تشعشع آنتن، منابع تغذیه الکتریکی، میکروفون، کلید مورس و گاهی اوقات رایانه را میتوان بعنوان بخشی از اداوات جانبی یک دستگاه رادیوآماتوری قلمداد کرد.
بخش عمده و گاهی تمامی تجهیزات موجود در یک ایستگاه رادیوآماتوری توسط رادیوآماتورها تهیه میشود و همین امر موجب میگردد که طرحهای جدید و روشهای متنوعی توسط اینگونه افراد ابداع و اختراع شود که بنوبه خود بهبود تکنیک‌های فنی و ایجاد فنآوری‌های جدیدی را به دنبال دارد.
هر ایستگاه رادیوآماتوری دارای یک علامت خطاب یا Call sign میباشد که توسط سازمانهای مسئول در هر کشور به ایستگاه مربوطه تخصیص می‌یابد. Call sign ترکیبی از حروف و اعداد است و پبشوند آن بیانگر کشور متبوع ایستگاه میباشد از این معرف برای شناسایی ایستگاه‌های رادیوآماتوری و تعیین کشور آنها استفاده می‌گردد و رادیوآماتور موظف است قبل و بعد از برقراری هر ارتباط رادیوآماتوری آنرا اعلام نماید.
معرف‌های ایستگاه‌های رادیوئی به ایران، با پیشنوندهای EP و EQ آغاز می‌گردد. به عنوان مثال معرف ایستگاه رادیوآماتوری وزارت پست و تلگراف و تلفن درتهران EP3PTT می‌باشد و هیمن معرف برای ایستگاه مستق در شهر شیراز EP4PTT تعیین شده است.

Icom_IC-7100_LAMCO_Barnsley

رادیوآماتور برای برقراری ارتباط رادیوئی به تاسیس ایستگاه رادیوئی اقدام می‌نماید و ایستگاه رادیوآماتوری عبارت از مجموعه ثابت و متحرکی است که از یک یا چند دستگاه فرستنده و گیرنده فراهم شده و پس از صدور پروانه تاسیس ایستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
علاوه بر پروانه تاسیس ایستگاه، رادیوآماتوری نسبت به دریافت گواهینامه رادیوآماتوری نیز اقدام می‌نماید و این گواهینامه، اجازه نامه‌ایست که از طرف وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات به اشخاص حقیقی برای اشتغال به کارهای رادیوآماتوری داده می‌شود.
پس از دریافت گواهینامه رادیوآماتوری و پروانه تاسیس ایستگاه رادیوآماتوری با دریافت خطاب (Call Sign) مجاز به تاسیس ایستگاه و بهره‌برداری از دستگاه‌های فرستنده و گیرنده که خود آنها را ساخته یا خریداری نموده است، می‌شود.
لازم به ذکر است علامت خطاب یا Call Sign مشخصه‌ای است که قبل و در انتهای برقراری ارتباط رادیوآماتوری و به منظور معرفی ایستگاه اعلام می‌شود.
دارندگان این پروانه می‌توانند در باندهای آماتوری ۷، ۱۴، ۲۱، ۲۸ مگاهرتز و VHF ار فرستنده تلگرافی با حداکثر قدرت متوسط ۳۰ وات استفاده نمایند.
برای دریافت پروانه رادیوآماتوری درجه ۲، رادیوآماتور بایستی حداقل ۶ ماه با پروانه مبتدی درجه ۳ کارکرده باشد و از عهده امتحانات مربوطه نیز برآید. دارندگان آن می‌توانند در کلیه باندهای آماتوری از فرستنده‌هایی با حداکثر قدرت ۱۰۰ وات استفاده نمایند.
پروانه رادیوآماتوری پیشرفته درجه ۱، به کسانی داده میشود که علاوه بر دارا بودن شرایط دارندگان پروانه رادیوآماتوری درجه ۲، بتوانند از عهده امتحانات تکمیلی برآیند و مجاز به مخابره تلفنی و تلگرافی تله تایپ و ارسال تصویر SSTY در باندهای HF، حداکثر با قدرت ۲۰۰ وات و VHFبا حداکثر قدرت ۵۰ وات و UHF با حداکثر قدرت ۳۰ وات می‌باشند که در شرایط خاص قدرتهای مذکور به تشخیص مدیریت فرکانس و روابط بین‌الملل تا ۴۰۰ وات قابل افزایش است.
راديوآماتور كيست؟TASVIR COMPANY
00

Leave a Reply

ثبت نام در سایت