دور دنیا با هواپیمای خورشیدی

هواپیمای جدید خورشیدی که قرار است تنها با اتکا به انرژی خورشید دنیا را دور بزند در مراسمی که در سوئیس برگزار شد، به طور رسمی رونمایی شد..

grand_format_667

این هواپیمای خورشیدی که Solar Impulse نامیده می‌شود نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی هواپیمای آزمایشی قبلی است که در سال گذشته به موفقیتهای چشمگیری در پرواز بدون سوخت دست یافت. از جمله این موفقیتها می‌توان به تور اروپا و پرواز پنج مرحله‌ای بر فراز امریکا اشاره کرد.
اما هواپیمای رونمایی شده از نسخه‌ی آزمایشی بسیار قویتر و بهتر است. آندره بورشبرگ، خلبان سوئیسی و یکی از پایه گذاران این پروژه می‌گوید: «هواپیمای اول به نوعی یک آزمایشگاه پرنده بود. اما هواپیمای دوم که آن را به پرواز در خواهیم آورد هواپیمایی است که برای سفر طراحی شده است.»
این هواپیما انرژی لازم برای پرواز را با کمک سلولهای خورشیدی که روی بالهای آن کار گذاشته شده‌اند تأمین می‌کند و با ذخیره سازی این انرژی در باتریها می‌تواند در طول شب و روز به طور مداوم در پرواز باشد. طول بالهای این هواپیما ۷۲ متر است که با طول بالهای یک Airbus A380 برابری می‌کند. با این حال وزن هواپیما تنها ۲۳۰۰ کیلوگرم است. وزن پایین هواپیما به دلیل استفاده از ورقه‌های کربن در ساخت هواپیما است که تنها ۲۵ گرم بر سانتی‌متر مربع وزن دارند. همچنین ۱۷۲۴۸ سلول خورشیدی بالهای هواپیما را می‌پوشانند.

Studio_Blue_6_Seater_Solar_V9_1_NEWS_1920_1200

 قرار است این هواپیما از ماه مارس سال ۲۰۱۵ در یک بازه‌ی سه ماهه با عبور از فراز هند، چین، اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس زمین را دور بزند و دوباره به اروپا بازگردد. اما مهمترین مساله در این سفر دور دنیا طول مدت پرواز است. در این سفر طولانی ممکن است خلبان مجبور شود ۵ شب و ۵ روز را به تنهایی در کابین خلبان سپری کند. بورشبرگ می‌گوید: «به همین جهت هواپیما باید قابل اطمینان باشد. ما بر فراز اقیانوس پرواز خواهیم کرد و دست کم ۱۲۰ ساعت پرواز خواهیم داشت که ۱۰ برابر بیشتر از پروازهای تجاری معمول است. به همین جهت قابلیت اطمینان تا این حد مهم می‌شود.»
در مجموع طول کل مدت پرواز ممکن است ۲۰ شب و ۲۰ روز شود. برتراند پیکار، خلبان سوئیسی دیگر که در پایه‌گذاری این پروژه نقش داشته است می‌گوید:«طرح Solar Impulse تنها یک نمونه از کارهایی است که می‌توانیم انجام دهیم و این امیدوارکننده است. البته بخشی از این امیدواری به فناوریهای پاک مربوط می‌شود که به ما امکان می‌دهد بشریت را حفظ کنیم
دور دنیا با هواپیمای خورشیدیTASVIR COMPANY
00

Leave a Reply

ثبت نام در سایت