چگونه افراد کم درآمد در آمریکا از انرژی خورشیدی بهرمند می‌شوند؟

به نظر شما علل عدم استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی در کشوری مانند ایران چیست؟ عدم وجود تجهیزت کافی؟ عدم وجود علم و تجربه کافی در نصب تجهیزات؟ مقرون به صرفه نبودن خرید تجهیزاتی مانند پنل‌های خورشیدی؟ ارزان بودن قبض‌های برق؟ پایین بودن سطح فرهنگ و اطلاعات جامعه در این زمینه؟…؟
اکنون قصد داریم با هم به بررسی چگونگی گسترش انرژی خورشیدی در کشوری مانند آمریکا بپردازیم و همچنین ببینیم که چگونه در این کشور، حتی افراد کم درآمد نیز خانه‌های خود را به پنل‌های خورشیدی مجهز می‌کنند؟
لوپز، یک کهنه سرباز جنگ ویتنام و ساکن کلرادو است و با کمک گروهی از داوطلبان، یک سیستم خورشیدی ۳کیلووات به طور کاملاً رایگان روی سقف خانه‌اش نصب شد. آغازگر این پروژه گرید آلترنتیوز (GRID Alternatives) بود. گرید در واقع یک سازمان غیر انتفاعی است که داستان کاملش این هفته در اینجا گفته شد. سیستمی که لوپز در خانه‌اش نصب کرده، ۶۰تا ۱۰۰درصد انرژی خانه‌اش را تأمین می‌کند. وی بیان می‌کند: من هیچ گاه نمی‌توانستم چنین کاری را با سرمایه و تجربه خودم انجام دهم. من این را یک نعمت و موهبت می‌دانم

newresearchu

GRID یک سازمان کالیفرنیایی است که سیستم‌های خورشیدی را در خانه‌هایی با درآمد کم در کالیفرنیا، کلرادو و به زودی در نیویورک و نیوجرسی نصب می‌کند. این سازمان تاکنون ۳۵۰۰سیستم خورشیدی در کالیفرنیا نصب کرده که طبق آمارهای ارایه شده، در ۸۰میلیون دلار هزینه که باید صرف پرداخت انرژی می‌شد صرفه جویی کرده است که این به معنی جلوگیری از ورود ۲۵۰,۰۰۰تن گاز گلخانه‌ای توسط خانه‌های مذکور به جو کره زمین است.

solar-cooking-nov-2012-011

وقتی سیستم خورشیدی نصب شد، صاحب خانه به ازای هر کیلووات ساعت که توسط سیستم خورشیدی تولید می‌شود، ۲سنت به گرید پرداخت می‌کند که این موضوع خود منجر به ۸۰درصد صرفه‌جویی در هزینه‌های برق می‌شود. اگر سیستم خورشیدی تمام انرژی مورد نیاز خانه‌ای در کلرادو را تولید کند، صاحب خانه باید ماهیانه ۱۳دلار به گرید پرداخت کند که این در مقایسه با میانگین قیمت قبض برق ۷۵٫۶۷دلاری این ایالت، مبلغ ناچیزی است!
کلید این معما، نصب رایگان است به طوری که قیمت نصب سیستم‌های خورشیدی در آمریکا از نظر پایین بودن، رکورد دار است (منبع). یک سیستم خورشیدی که توسط گرید نصب می‌شود می‌تواند ۱۷,۰۰۰دلار قیمت داشته باشد. ولی کمک‌های مالی این هزینه را تا ۵,۰۰۰دلار کاهش می‌دهد.

solar-energy

GRID برای اتمام عملیات نصب خود به کارهای داوطلبانه وابسته است و دریافت تجهیزات اهدایی و پشتیبانی همگانی، از شرایط لازم برای ادامه فعالیت این سازمان به شمار می‌روند. ولی کارآموزانی نیز که در کالج‌های کوچک محلی مانند «وترانز گرین جابز»، در بخش انرژی پاک آموزش می‌بینند و در عملیات نصب، شرکت خواهند داشت. در خلال این همکاری، سازمان، خانوارهایی را پیدا کرد که از هر نظر شایسته دریافت سیستم خورشیدی رایگان بودند. این خانوارها، درآمدی پایین‌تر از ۸۰درصد درآمد میانگین منطقه داشتند.

image002

در کالیفرنیا، GRID برای برنامه سیستم خورشیدی بهینه تک-خانوار یا به اختصار SASH، بودجه ایالتی دریافت می‌کند. این برنامه برای افراد کم‌درآمدی که می‌خواهند سیستم خورشیدی داشته باشند، تخفیف ایجاد می‌کند و GRID، مدیر اجرای این برنامه با بودجه‌ای برابر با ۱۰۸میلیون دلار است. این برنامه تا پایان دسامبر ۲۰۱۵یا زمانی که بودجه به پایان برسد، ادامه خواهد داشت. و همین طور که برنامه سیستم خورشیدی بهینه تک-خانوار و برنامه همتای آن، سیستم خورشیدی بهینه چند-خانوار  پیشرفت بیشتری می‌کنند، اقدام بعدی، با نگاهی واقع‌بینانه به شرایط، درخواست از انجمن کالیفرنیا برای تمدید بودجه تا سال ۲۰۲۱است.
چنین سیستمی به هیچ وجه ارزان تمام نخواهد شد و GRID تنها سازمانی نیست که برای ارائه انرژی پاک و بهینه‌سازی مصرف انرژی به اقشار کم‌درآمد تلاش می‌کند. دولت واشنگتن دی.‌سی. برای برنامه مشوق استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر، گزینه‌ای برای خانواده‌های کم‌درآمد در نظر گرفته است. همچنین در نیویورک، انجمن شرکای اینترپرایز ساختمان‌های فوق بهینه در مصرف انرژی می‌سازد. یک ساختمان جدید ۱۹۷واحدی در شهر نیویورک، دارای نشان «انرژی استار» و LEED است و بر روی سقفش، سیستم خورشیدی ۲۱۴کیلوواتی نصب شده است. در یک برنامه ایالتی در نیویورک، عایق‌کاری رایگان، کاهش جابجایی ساختمان در زمین‌لرزه، روشنایی بهینه و استفاده از وسایل خانگی با مصرف انرژی بهینه، برای اقشار کم‌درآمد جامعه در نظر گرفته شده است. همین روندِ برنامه در ورمانت نیز انجام می‌شود.

DSC_3531

 

چگونه افراد کم درآمد در آمریکا از انرژی خورشیدی بهرمند می‌شوند؟TASVIR COMPANY
00

Leave a Reply

ثبت نام در سایت