تکرار کننده های اینترنتی یا پروتکل رادیو بر روی IP

 

همانطور که از نامشان پیداست،ابزار هایی هستند که به نوعی با تکرار و یا انعکاس و رله پیامهای ارتباطی، این پیام ها را تا فواصل دورتر از معمول ارسال می کنند و به کمک این تجهیزات، سطح پوشش شبکه تا میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.
اینگونه تجهیزات معمولا در شبکه هایی که برد متداول رادیوهای دستی و خودرویی قادر به پوشش دادن بی واسطه همه اجزا و مناطق شبکه نیست به کار گرفته می شوند که در چنین حالتی ارتباطات درون شبکه ای ممکن است به دو حالت برقرار شوند.برای مثال در حالت اول در صورتیکه یک رادیو خودرویی بخواهد مستقیما با یک رادیو دستی در محدوده ای که تحت پوشش عادی (در فاصله کوتاه) شبکه قرار گرفته است ارتباط برقرار سازد ، رادیو خودرویی می تواند بدون استفاده از تکرار کننده پیام خود را مستقیما به مقصد برساند. اما اگر رادیو دستی مورد نظر خارج از برد رادیویی عادی اما در محدوده پوشش تکرار کننده شبکه قرار گرفته باشد، رادیوی خودرویی تنها قادر است تا با کمک واسطه قرار دادن تکرار کننده با مقصد مورد نظر ارتباط بر قرار نماید، چرا که در حالت دوم، توان خروجی رادیوهای شبکه به طور مستقل پاسخگوی نیازارتباطی در فاصله زیاد میان دو رادیوی مورد نظر نخواهد بود.
تکرار کننده های اولیه و قدیمی به شکلی ساده پس از دریافت پیام بر روی یک فرکانس، آن را ضبط می نمودند و پس از چند ثانیه همزمان با پخش پیام، آن را بر روی همان فرکانس دریافتی و یا فرکانس دیگری با توانی بالاتر پخش و ارسال می کردند.
اما چنین تکرار کننده هایی به علت اینکه می بایست تا زمان دریافت کامل و اتمام ظبط پیام ، ارسال آن را به تعویق می انداختند، از سرعت ارتباطات تا حد زیادی جلوگیری می نمودند. بر این اساس نسل بعدی تکرار کننده های معمولی را تکرار کننده هایی تشکیل می دادند که به صورت همزمان هنگام دریافت پیام، آن را بر روی فرکانس دیگری ارسال می کردند و ارتباط را بدون وقفه بر قرار می ساختند.
این تجهیزات سالهاست که به صورت رایج توسط اکثر شبکه های بزرگ و پیچیده رادیویی به کار گرفته می شوند اما تا اینجا چنان چه بر می آید به نظر می رسد که خود تکرار کننده ها نیز هرقدر هم که از توان خروجی بالا برخوردار باشند باز هم توانایی پوشش محدوده خاصی را دارا می باشند. اما نسل جدید تکرار کننده های رادیویی که سیستمی بر گرفته از پرتکل صوت بر روی اینترنت هستند، چندی است که نظر شرکت های بزرگ تولید کننده تجهیزات رادیویی را به خود جلب نموده اند به طوریکه شرکت هایی همچون آیکوم، میدلند رادیو، و یائسو هر کدام تکمیل و تولید چنین سیستم هایی و جالب آنکه هر یک با نامی مختص به خود ، جهت شبکه های تجاری و حرفه ای در دستور کار خود قرار داده اند و نمونه هایی را تولید و عرضه کرداه اند.

 

pic_energy_en_14

سیستم های انتقال رادیو بر روی اینترنت همانگونه که ذکر شد برگرفته و یا بخشی از پروتکل صدا بر روی اینترنت است که هم اکنون در سراسر دنیا کاربرد میلیونی پیدا نموده است. اما آنچه که توجه سازنده گان تجهیزات ارتباطی را به سوی این گونه سیستم ها جلب نموده برد زیاد و قابلیت انتقال مکالمات رادیویی تا فواصلی جهانی و حتی بین قاره ای را شامل می شود که این موضوع از جهت کاربران رادیو آماتوری اهمیت بیشتری خواهد داشت.
در ادامه با بررسی چند سیستم ساخته شده توسط شرکت های رادیویی ، به عنوان نمونه قابلیت های مختلف آنها را بررسی خواهیم کرد.

 

IDASFamily_1280x800

شرکت آیکوم که نام سیستم تولیدی خود را مجموعه دی – استار معرفی نموده است، اظهار داشته که این سیستم با به کار گیری تجهیزات دیجیتالی، قابلیت تبادل دیتا را نیز علاوه بر صوت و مکالمات رادیویی به همراه می آورد.
این سیستم قابلیت برقراری ارتباط به صورت جهانی را بواسطه شبکه های رایانه ای و اینترنت دارا بوده و علاوه بر امکان مکالمات صوتی و رادیویی میان دیگر تجهیزات دیجیتالی همچون لب تاپ ها و دوربین های دیجیتالی و کامپیوترهای جیبی نیز ارتباط برقرار می سازد.
از دیگر قابلیت های این سیستم علاوه بر موارد یاد شده، استفاده در شبکه های اطلاع رسانی همچون کیوسک های اطلاع رسانی شهری ، قابلیت ارسال مختصات جغرافیایی کاربران رادیویی به مرکز کنترل که این اطلاعات بوسیله گیرنده های جی پی اس دریافت و به رادیو منتقل و ازآنجا به مرکز ارسال می شوند.

 

رادیو هایی از شرکت آیکوم که قابلیت سازگاری با شبکه دی – استار را دارا می باشند
D-STAR
PACKET
VOICE CODEC
۳۶۰۰ bps AMBE®
None
DATA SPEED
DV: ۱۲۰۰ bps (net 950 bps)
DD: ۱۲۸k bps (net 90k bps)
LS: ۱۲۰۰ bps
HS: ۹۶۰۰ bps
BANDWIDTH
DV: ۶kHz
DD: ۱۵۰kHz
۲۰ kHz
FREQUENCY
DV: Any VHF/UHF band
DD: 1.2 GHz
Any VHF/UHF band
COST*
DV: IC-V82 or IC-U82 ($230) + UT-118 Module ($200) = Total
$۴۳۰ or ID-800 ($748)
DD: ID-1 ($1600)
LS: TNC($200) + IC-2200 ($230) = Total $430
HS: TNC ($400) + IC-2200 ($230) = Total $630
D-STAR
PACKET
DATA INTERFACE
DV: RS-232 or USB 1.0
DD: Ethernet
RS-232
DATA FORMAT
Same as Ethernet
۷-bit ASCII text
AIR LINK
D-STAR packet format and 0.5GMSK
modulation
LS: AX.25 using Bell 202 modulation
HS: AX.25 using K9NG Bell 212A
NETWORK &
TRANSPORT
DV: Transparent point-to-point
DD: TCP/IP
AX.25 of TCP/IP
DV: Digital Voice + Data  DD: High Speed Data  LS: Low Speed Data  HS: High Speed Data

IC-7410

 

یکی دیگر از شرکت هایی که در این زمینه فعالیت دارد، شرکت میدلند است. این شرکت که نام محصول خود را ایی – تک نهاده است مجموعه کاملی را در قالب یک پردازنده مرکزی و تکرار کننده رادیویی یه صورت پک عرضه نموده است.
اجزا مختلف تشکیل دهنده مجموعه میدلند عبارتند از:
نرم افزار کنترل آی پی ثابت
سیستم سخت افزاری کنترل کننده مرکزی به همراه رک نگهدارنده، کارت صدا، رابط های اتصال و دوطرفه کننده
تجهیزات رادیویی فرستنده – گیرنده سری تایتان خودرویی و یا دیگر تجهیزات ثابت و سیار میدلند
نرم افزار کنترل از راه دور آی پی میدلند
کارت صدای تمام دوطرفه
حداقل سیتم کنترل رایانه ای مورد نیاز شامل: سیستم عامل ویندوز ۹۵ به بالا، پردازنده مرکزی حداقل ۵۰۰ مگاهرتزی و ۱۲۸ مگابایت رم
میکروفون و بلندگو و یا هدست
شبکه رایانه ای محلی و یا گسترده با قابلیت سازگاری با سیستم وویپ یا پروتکل صوت بر روی اینترنت

EBSAFigure5

اما در این میان شرکت های کوچک تری نیز اقدام به ورود به این عرصه نموده و با تولید تجهیزات سخت افزاری و نرم افزارهای مخصوص سعی در جذب و جلب نظر مشتریان حوزه های غیر حرفه ای دارند. برای نمونه شرکتی به نام دینگو تل که فعالیت اصلی آن در زمینه طراحی نرم افزارهای ارتباطی وصوت بر روی شبکه اینترنت است با تولید نرم افزاری مخصوص به همراه یک قطعه کوچک سخت افزاری، توانسته است امکان رادیو بر روی اینترنت را به ساده ترین شکل ممکن برای کاربران خانگی و غیر حرفه ای فراهم آورد.
این مجموعه که با نام توو وی یا دوطرفه عرضه شده است بنا به گفته خود شرکت ساده ترین روش ممکن برای به کارگیری شبکه اینترنت به عنوان یک پل ارتباطی جهت انتقال مکالمات رادیویی تا فواصل دور را ارائه می دهد. این سیستم از دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل می شود. قسمت سخت افزاری آن درست همانند یک حافظه فلش کوچک به درگاه یو اس بی رایانه متصل می شود و از سویی دیگر نیز به کمک یک کابل رابط که یک طرف آن به قطعه مذکور و طرف دیگر به محل خروجی و ورودی ( هد ست ) رادیو متصل می شود، با رادیو دوطرفه ارتباط بر قرار می سازد.
بخش نرم افزاری سیستم نیز همانند برنامه های پیام رسان اینترنتی (یاهو مسنجر و غیره) است و دارای یک لیست از نام های کاربری مورد تماس است که ارتباط با هر یک از آنها را به سهولت امکان پذیر می سازد و کاربر به راحتی قادر است افراد دیگر را به لیست تمای خود افزوده و یا از آن حذف نماید.
جهت استفاده از این سیستم به موارد زیر نیاز است:
حد اقل یک جفت رادیو دوطرفه در هر طرف ارتباطی زیرا حداقل یکی از رادیو ها باید یه رایانه متصل باشد و دیگری می تواند در محدوده برد رادیویی به صورت سیار توسط کاربر مورد استفاه قرار گیرد. بنابراین اگر تعداد کاربران در هر طرف بخواهد بیش از یک نفر باشد تعداد رادیو های مورد نیاز همواره باید یکی بیشتر از تعداد کاربران باشد.
حداقل سیستم کامپیوتر مورد نیاز این مجموعه به این قرار است: سیستم عامل ویندوز (۹۸SE / Me / 2000 / XP)به همراه پردازنده حداقل ۴۰۰ مگاهرتزی
۲۵۶ مگابایت رم، درگاه یو اس بی، ۱۰۰ مگابایت فضای خالی بر روی هارد دیسک رایانه جهت نصب برنامه و یک اتصال اینترنتی
بخش نرم افزاری سیستم نیز همانند برنامه های پیام رسان اینترنتی (یاهو مسنجر و غیره) است و دارای یک لیست از نام های کاربری مورد تماس است که ارتباط با هر یک از آنها را به سهولت امکان پذیر می سازد و کاربر به راحتی قادر است افراد دیگر را به لیست تمای خود افزوده و یا از آن حذف نماید.
لوازمی که به همراه این مجموعه به خریداران عرضه می شود شامل موارد زیر است.
یک کارت صدای دینگو تل مجهز به رابط یو اس بی
یک کابل رابط میان قطعه سخت افزاری و رادیو دوطرفه
و یک دفترچه راهنما
 

 

 

 

تکرار کننده های اینترنتی یا پروتکل رادیو بر روی IPTASVIR COMPANY
00

Leave a Reply

ثبت نام در سایت