تولید انرژی در خرم آباد

انرژی‌های تجدیدپذیر

انرژی خورشیدی در خیابان‌های خرم‌آباد

یکی از خیابان‌های خرم‌آباد با انرژی خورشیدی برق‌رسانی می‌شود. از این انرژی در چه سطح در ایران استفاده می‌شود؟ نارسایی‌ها و نقطه‌قوت‌ها در کجا قرار دارد؟ گزارشی با نقطه‌نظرهای دو کارشناس.

خبرگزاری مهر ۲۹ خردادماه گزارشی را در باره تأمین برق بلوار انقلاب خرم‌آباد به وسیله انرژی خورشیدی منتشر کرده است.

محمد بحرینی، رئیس هیأت مدیره شرکت برق لرستان در گفت‌وگو با مهر در این باره گفت: «این پروژه در بلوار انقلاب خرم آباد از بیمارستان شهدای عشایر تا میدان ۲۲ بهمن به طول شبکه ۱۰۰۰ متر اجرا شده است.»

وی میزان هزینه اجرای این پروژه را ۲۴۰ میلیون تومان برآورد کرد و افزود: «برای اجرای این پروژه تعداد ۴۰ پایه استفاده شده و ۸۰ دستگاه چراغ بر روی پایه‌ها نصب شده است.»

بحرینی ظرفیت ذخیره انرژی این تأسیسات را روزانه ۱۵۰ کیلووات و سالانه ۵۴۷۵۰ کیلووات ساعت نامیده است

.

لرستان، پیشتاز انرژی خورشیدی ایران

رسانه‌هالرستان را پیشتاز استفاده از انرژی خورشیدی در میان استان‌های کشور نامیده‌اند. به موجب گزارشی که ۳۱ خرداد در این مورد در روزنامه جمهوری اسلامی نوشته شده، تا کنون برخی مراکز لرستان از جمله سازمان محیط زیست، شرکت گاز، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، شرکت توزیع برق و شرکت آب و فاضلاب لرستان از انرژی خورشیدی در تأسیسات و فعالیت‌های خود استفاده کرده‌اند.

این روزنامه با تمجید از برق‌رسانی به روستاهای دورافتاده لرستان به وسیله انرژی خورشیدی‌‌از استفاده از این انرژی در مناطق گردشگری استان، بهره‌گیری در تأسیسات آب و نفت و همچنین در خیابان‌های شهر خرم‌‌آباد استقبال کرده است.

آبگرمکن‌های خورشیدی در شرکت نفت لرستان

 khoram-abad-2-

ظرفیت عظیم استفاده از انرژی خورشیدی ایران

بیش از ۹۰ درصد سرزمین ایران خشک و نیمه‌خشک است. میزان تابش خورشید در نقاط مختلف ایران بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلووات ساعت بر متر مربع در سال تخمین زده می‌شود.

ایران در کمربند خورشیدی واقع شده و با این ظرفیت بالا که بیش از میزان متوسط جهانی است از توان بالایی برای استفاده از انرژی خورشیدی برخوردار است.

.

«علت، ارزان بودن منابع فسیلی است»

مهندس اصغر حاج‌‌سقطی، رئیس پیشین انجمن علمی انرژی خورشیدی ایران دلیل استفاده کم از منابع سرشار خورشیدی را “ارزان بودن نفت و گاز ایران” می‌داند googletest. او معتقد است، با گران‌تر شدن نفت و گاز و بنزین در ایران به تدریج دولت‌و مردم ایران بیشتر به انرژی خورشیدی روی خواهند آورد.

انرژی خورشیدی در روستای ایران

testfoto2

حاج‌سقطی توضیح می‌دهد: «ما به دو نوع از انرژی خورشیدی در کشور استفاده می‌کنیم، یکی برق خورشیدی است که با تابش خورشید به سلول‌های فتوولتائیک به دست می‌آید. اما این نوع چون گران است کم توسعه پیدا کرده ودیگری نوع گرما‌خورشیدی است، یعنی از حرارت خورشید آب و هوا را گرم، سبزی و میوه‌جات را خشک و آب را شیرین می‌کنیم یا آب گرمکن‌های خورشیدی که در بیشتر شهرهایمان رواج داد و دولت با سوبسید ۷۰ درصد این آبگرمکن‌ها را در اختیار مردم می‌گذارد.»

حاج‌سقطی، استاد دانشگاه علم و صنعت ایران در مورد پیشینه استفاده از انرژی خورشیدی در ایران توضیح می‌دهد: «اولین ساختمان خورشیدی را در سال ۷۲ در علم و صنعت ساختیم و پروژه‌های زیادی مثل آب شیرین‌کن خورشیدی، آب گرم‌کن خورشیدی و اجاق خورشیدی داشتیم. سانا (سازمان انرژی‌های نو در ایران) چند سالی است که در تمام نقاط ایران فعالیت‌های انرژی خورشیدی را شروع کرده و حتی برای چادرنشین‌ها هم سلولهای خورشیدی گذاشته تا روشنایی و برق یخچال و تلویزیون آنها را تأمین کند.»

وی معتقد است که تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران در این زمینه تأثیری نگذاشته و ایران می‌تواند نیاز خود در زمینه فناوری خورشیدی را “از کشورهای دیگر نیز تأمین کند.”

اصغر حاج‌سقطی، نویسنده کتاب “انرژی خورشیدی به روایت تصویر” با اشاره به شهر فرایبورگ آلمان که به دلیل تمایل مردم به استفاده از انرژی خورشیدی به نماد انرژی خورشیدی این کشور تبدیل شده می‌گوید، باور مردم هر کشور در استفاده از انرژی خورشیدی بسیار مؤثر است. او می‌گوید: «بستگی به باورهای مردم دارد که از خورشید چگونه استفاده کنند، چه عقیده‌ای داشته باشند و باورشان شود که می‌توان با نور خورشید تا چند هزار درجه سانتی گراد گرما را بالا برد و برق ارزان تولید کرد، به شرط اینکه سلولهای آن (فتوولتائیک) هم ارزان شود.»

سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق مورد نیاز آلمان در حاضر بالغ بر بیش از ۲۰ درصد است. وزارت محیط زیست آلمان تخمین زده است که این سهم تا سال ۲۰۲۰ به دو برابر میزان فعلی خواهد رسید.

 

تولید انرژی در خرم آبادTASVIR COMPANY
00

Leave a Reply

ثبت نام در سایت