آینده انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر خورشیدی

شکل زیر نشان دهنده‌ی انرژی قابل دسترس سالیانه از منابع انرژی‌ها نو در مقایسه با مصرف جهانی انرژی است. اعداد طوری در نظر گرفته شده‌اند تا ایده‌ی تقریبی از مقیاس نسبی را ارائه کنند. برای هرگونه منبع انرژی یک محدوده‌ی وسیعی از تخمین‌ها می‌تواند قابل دسترس باشد بنابراین اعداد، فقط برای نمایش هستند

140224-50-states

این اعداد از بعضی نظرها میزان پتانسیل قابل دسترس را دست کم گرفته‌اند (مثلاً از پتانسیل انرژی خورشیدی در دریا یا در فضا یا از انرژی بادی در ارتفاعات بالا یا مکان‌های دورافتاده‌ی فرا ساحلی، یا از انرژی زمین گرمایی در اعماق بسیار زیاد کره زمین چشم‌پوشی شده است) ولی اینگونه می‌توان دریافت که همچنان انرژی‌های نو قابل دسترس برای ما، بیشتر از مصرف انرژی کنونی در دنیا است.
انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۶، انرژی کسب شده از راه‌های تجدیدپذیر، از انرژی کسب شده از گاز پیشی گیرد. بنابراین ما باید به این روند شتاب بیشتری دهیم، اگر خواهان سیستم‌های انرژی پایدار هستیم
انرژی خورشیدی بزرگ‌ترین منبع انرژی قابل دسترس برای ما است بطوریکه تمامی منابع، خواه تجدیدپذیر خواه غیر تجدیدپذیر در مقابل آن کم می‌آورند. حدود ۳۶۰۰۰تراوات توان می‌تواند توسط خورشید برداشت شود که این مقدار در حال حاضر فقط ۱۶تراوات است. به عنوان یک نتیجه، اکثر نیروگاه‌ها به سمت ۱۰۰درصد تجدیدپذیر شدن پیش می‌روند همان‌طور که هفته گذشته در یکی از منابع خواندم که تمامی نیروگاه‌های جدید در استرالیا، با انرژی تجدیدپذیر راه‌اندازی خواهند شد. البته در آلمان نیز نیروگاه‌های فسیلی رو به تعطیلی هستند… اینگونه کشورها در درجه اول، بر انرژی خورشیدی تکیه می‌کنند. اگر از خوانندگان اکوگیک باشید، باید از رکورد دار بودن آلمان در انرژی خورشیدی مطلع باشید.

4

انرژی خورشیدی نه تنها قابل دسترس‌ترین منبع انرژی تجدیدپذیر برای ما است، بلکه سریع‌ترین رشد را در میان دیگر منابع انرژی دارد به طوری که در سال ۲۰۱۲، میزان استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی ۵۸درصد افزایش پیدا کرد (منبع).
راه‌های متعددی برای استحصال انرژی خورشیدی وجود دارد از جمله فتوولتائیک (PV) که به زودی در اکوگیک به طور نسبتاً جامع معرفی خواهد شد و آرایه‌های حرارتی خورشیدی که تاکنون برخی از آن‌ها در بخش آموزش اکوگیک معرفی شدند و در نهایت، تکنیک‌های پسیو برای استفاده از انرژی پاک خورشیدی.
ممکن است که انرژی حاصل از نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی، یکی از مهم‌ترین منابع انرژی ما در زمان‌های آینده باشد. این دیدگاه بر اساس تعدادی از مزایای نیروگاه‌های حرارتی برقی خورشیدی است. برای مثال می‌توانم به این نکات اشاره کنم:
۱- نیروگاه‌های حرارتی برقی خورشیدی نیازمند مواد گران قیمت نیست ( و می‌توان آن را با محدودیت‌های کمتری گسترش داد)
۲- نیروگاه‌های حرارتی برقی خورشیدی سازگار با مدل‌های کنونی متمرکز می‌باشند و همچنین می‌توانند با منابع تولید انرژی قدیمی (گاز یا ذغال سنگ) ادغام شوند و نیروگاه‌های هیبرید را به وجود آورند.
۳- احداث یک نیروگاه حرارتی خورشیدی در ناحیه‌ای با مساحت حدود ۲۵۰کیلومتر در ۲۵۰کیلومتر از بیابان‌ها، می‌تواند پاسخ‌گوی برق تمام دنیا باشد. همچنین باید به این نکته اشاره کنم که یکی از داغ‌ترین بیابان‌های دنیا نیز در ایران واقع شده است و خوشبختانه کشورمان از این نظر هیچ کمبودی ندارد.

solar_3

علت اینکه تاکنون این اتفاق در سطح گسترده نیفتاده است، در درجه اول، بالا بودن قیمت‌ها و عدم توانایی برای کاهش آن بوده است. ساخت اینگونه نیروگاه‌های در اطراف دنیا در حال گسترش است. نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی در مکان‌هایی مانند ابوظبی (بزرگ‌ترین نیروگاه متمرکز سهموی دنیا)، کویت، عربستان سعودی، مصر، مراکش، الجزایر، آفریقای جنوبی، هند، چین و شیلی و حتی ایران ساخته شده‌اند یا در حال ساخت هستند.
در حالی که کشورهای زیادی برای حرکت به سمت استحصال انرژی حرارتی خورشیدی تشویق می‌شوند، این موضوع به دلیل کاهش قیمت پنل‌های فتوولتائیک در جهان تحت‌الشعاع قرار گرفته است. اکنون حتی سلول‌های خورشیدی به صورت فیلم نازک نیز با فتوولتائیک‌های سنتی مبتنی بر سیلیکون قابل مقایسه شده‌اند.
تحقیقات بر روی بهبود فتوولتائیک با مواد جدید و تکنیک‌های متمرکز کننده‌ی انرژی خورشیدی به تپش در آمده و تلاش‌ها به سمت کاهش قیمت این انرژی نسبت به انرژی‌های فسیلی است.
آینده انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر خورشیدیTASVIR COMPANY
00

Leave a Reply

ثبت نام در سایت